GP-UD1300GM PG5
EAN/GTIN:
Technical specifications
General
Packaged Quantity
1
Product Type
Power supply
Power Device
Voltage Required
AC 100-240
Frequency Required
Power Provided
1300 watt
Form Factor
Internal
Power Device Features
Power Factor Correction
Active Power Factor Correction (PFC)
Power Supply Compatibility
PC/Server
Modular Cable Management
Cooling System
140 mm fan
80 PLUS Certification
80 PLUS Gold
Power Factor (PF)
0.9
PSU Form Factor
ATX
Dimensions & Weight
Width
15 cm
Depth
16 cm
Height
8,6 cm
Service & Support
Type
10-year warranty
Miscellaneous
Color Category
Black
Description
The GIGABYTE UD1300GM PG5 power supply is designed to provide reliable performance and efficient power delivery for your system. With a power output of 1300 W, it meets the demanding requirements of high-performance PCs and servers. The fully modular design allows for customized cable management, reducing clutter and improving airflow inside your case.
- Support PCIe Gen 5.0 graphics card
Inherit the product design spirit of GIGABYTE Ultra Durable, thus introducing a variety of high-quality materials and designs. Ultra Durable combines high-quality main Japanese capacitors, enhanced thermal solution, 140 mm smart double ball bearing fan, and six circuit protection designs. It provides consumers with a high-quality and stable power supply, and can be used for a long time. - Fully modular design
The +12VHPWR and the +12 V can provide a total of 1300 W power output. The +12VHPWR can provide up to 600 W for the PCIe Gen 5.0 graphics card. - Compact design
Leveraging the engineers' excellent design capabilities, cooling technology and higher-quality materials, GIGABYTE has reduced the length of the power supply to an amazing 160 mm compared to traditional design. It can be easily installed in any chassis without space constraints.