GIGABYTE power supply UD1000GM PG5 V2 ICE - 80 PLUS Gold - 1000 W
Please login to see the price
Article-No.:
276197
Manufacturer-No.:
GP-UD1000GM PG5 ICE
EAN/GTIN:
Technical specifications
General
Packaged Quantity
1
Product Type
Power supply
Power Device
Voltage Required
AC 100-240
Frequency Required
Power Provided
1000 watt
Form Factor
Internal
Power Device Features
Overheat protection, Overcurrent protection, Overvoltage protection, Overpower protection, Undervoltage protection, Short-circuit protection, Single 12V rail, Zero RPM fan mode, Hydraulic bearing cooling fan, Fully modular
Power Factor Correction
Active Power Factor Correction (PFC)
Power Supply Compatibility
PC/Server
Modular Cable Management
Cooling System
120 mm fan
80 PLUS Certification
80 PLUS Gold
Power Factor (PF)
0.9
PSU Form Factor
ATX
Dimensions & Weight
Width
15 cm
Depth
14 cm
Height
8,6 cm
Service & Support
Type
10-year warranty
Miscellaneous
Color Category
White
Description
The GIGABYTE UD1000GM PG5 V2 ICE power supply delivers reliable and efficient performance for a variety of computing needs. With a robust output of 1000 W, this power supply ensures that your system runs smoothly, even under heavy loads. Equipped with multiple modular cables, including 8 pin PCI Express and SATA connectors, it provides flexibility for customized builds while reducing cable clutter inside the case. Designed for longevity, this power supply boasts a mean time between failures (MTBF) of 100,000 hours, meaning it is built to withstand the test of time. Enhanced features such as overheat, overcurrent, and short-circuit protection ensure safety and stability during operation. Additionally, the active Power Factor Correction and 80 PLUS Gold certification ensure energy efficiency, resulting in lower power consumption and cost savings over time.
  • Reliable power output
    The GIGABYTE UD1000GM PG5 V2 ICE provides a robust 1000 W of power, making it suitable for high-performance systems and demanding applications.
  • Fully modular design
  • Comprehensive protection features
  • High energy efficiency
  • Advanced cooling system
    Equipped with a 120 mm hydraulic bearing cooling fan, this power supply provides efficient cooling while maintaining low noise levels during operation.